Ana Sayfa Yazılım ve Okuma Barkodlu Optik Form Sınav Sonuç Belgesi Sınav Raporları Cilt-SMS-Sunum CD'si Internet Erişimi

 

Net’te Ölçme Değerlendirme

"Daha kaliteli eğitim-öğretim" parolasıyla yola çıkan Net Ölçme Değerlendirme Merkezi, İlköğretim 2. sınıftan lise son sınıfa kadar olan öğrencilere okullarda aylık sınavlar uygulamaktadır. Uygulanan bu sınavlarda, hem okul idaresi, hem sınıf öğretmenleri, hem de öğrenci velileri açısından çok önemli kazanımlar sağlamaktadır.

 

Okul İdaresi Açısından

Okullarımız uygulayacakları bu sınavlarla, Milli Eğitim müfredatını esas alan ve kazanım tabanlı sorulardan oluşmuş kaliteli bir ölçme değerlendirme sistemine sahip olurlar.

 Okullarımızdaki sübjektif değerlendirme ve bakış açılarını ortadan kaldırarak, bütüncül ve objektif değerlendirmelerin esas alınmasını sağlamış olurlar.

Sınıflar arasında oluşabilecek farklılaşmalara karşı (başarı düzeyleri, müfredat akışı vs.) önceden önlem alınmasını sağlayarak, eğitimciler arasında işbirliğini ve dayanışmayı teşvik eder.

Sınav sonrası idarecilerimize verilen rapor ve CD'ler sayesinde öğrencilerin, sınıfların ve okulun genelinin seviye farklılıkları tespit edilir. Bu tespit sayesinde sonraki süreç yeniden şekillendirilir ve eksikliklerin telafisine yönelik adımlar atılmasını sağlar.

Yapılacak aylık sınavlar sayesinde okul genelinde sürekli bir dinamizm ve motivasyon sağlanmış olur. Bu uygulama sayesinde eğitim kalitesinin yükseltilmesinde tatlı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunur, öğrencilerin derslere odaklanmasına katkı sağlar.

Aylık yapılan sınavlar öncesinde sınavda çıkacak soruların konu dağılımı verilmektedir. Bu veri, eğitimin ve öğretimin Milli Eğitim müfredatına göre planlanmasına yardımcı olur.

Uygulanan sınavlar sayesinde, okul idaresi okuldaki eğitim faaliyetlerini daha yakından takip etme ve gerekli adımları atma imkânı elde eder.

Uygulanan aylık sınavlar sayesinde, sınav sonuçları velilere SMS yoluyla okul adına ulaştırılır. Bu durum okul-veli ilişkisinde daha sağlıklı bir iletişimin oluşmasına ve velinin okula güveninin artmasına yardımcı olur.

 

Öğretmen Açısından

Uygulanan aylık sınavlar, müfredat akışı esaslı hazırlandığından dolayı öğretmenin işlemiş olduğu ünitelerin öğrenciler tarafından ne ölçüde anlaşıldığı tespit edilir.

Bu sayede öğrenciler tarafından tam anlaşılan, eksik anlaşılan ya da hiç anlaşılmamış veya yanlış anlaşılmış konular ortaya çıkmış olur. Böylelikle öğretmen eksikliklerin telafisine yönelik yeni bir planlama yapabilir.

Öğretmenlerimiz, her ay yapılan bu sınavlar sayesinde öğrencilerdeki iniş ve çıkışları objektif biçimde görme imkânı elde ederler. Bu sayede öğrencilerin yönlendirilmesinde öğretmenlerimiz daha aktif hale gelir, öğrencilerin yaşadığı kişisel ve ailevi sorunlar söz konusuysa bunu tespit etme imkânı elde eder.

Öğretmenlerimiz sınıf içindeki motivasyonu bu şekilde yükseltme imkânı elde eder. Dersleri daha verimli ve zevkli işleme imkânı elde ederken, öğrencilerin derse katılımını artırımış olur.

Veli Açısından

Yapılan sınavın sonucu detaylı bir karneyle öğrenciye ve öğrenci velisine ulaştırılır. Ayrıca sınav sonucu SMS ile öğrenci velisine ulaştırıldığı için veli, öğrencisinin öğretim gelişimini kolaylıkla takip etme imkânı elde eder.

 Öğrenci eğitim öğretiminin başarısında veli ayağının işlevsel hale getirilmesini sağlar. Velinin öğrencisiyle ilgili duyarsız davranmasına engel olur, velinin sorumluluk üstlenmesine yardımcı olur.

Sınavlar sayesinde öğrencilerimizin eğitim-öğretimine aile ortamının da katkıda bulunmasını sağlar.

Velilerin öğrencileri daha sağlıklı yönlendirilmesine yardımcı olur.

 

 

Copyright 2009 © Net Ölçme Değerlendirme Merkezi

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi